02жовтень
2018

Увага! Лісопорушення

Автор:  Прес-служба Новоград-Волинського лісгоспу АПК
Оперативна інформація
Осінньо-зимовий період змушує частину громадян задумуватися над тим, чим опалювати власні домівки. Особливо актуальне це питання тепер, коли ціни на газ стали вкрай непривабливими. Тому єдиним оптимальним шляхом вирішення цього питання є придбання дров. Це місцевий енергетичний ресурс і він найближчий у наших умовах.
Але є ще одна категорія громадян, яка обирає свій шлях забезпечення дровами. Вони йдуть до лісу і самовільно пиляють дерева на дрова. Такий спосіб є злочинним. Адже за самовільну вирубку дерев передбачене покарання відповідно до статті 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно з якою стягується штраф в розмірі від 85 до 170 гривень. Крім того, лісопорушник відшкодовує нанесені ним збитки лісовому господарству. Розмір збитків залежить від розміру пенька після спилу дерева. Щорічно розмір цих збитків змінюється на індекс інфляції. Так, у поточному році за кожне зрубане дерево з діаметром пенька, який залишився після цього і становить 10 сантиметрів — розмір шкоди складає 82,6 гривні, а при діаметрі пенька до 14 сантиметрів — шкода становить 145,58 тощо. При діаметрі пенька 30 сантиметрів розмір шкоди буде становити 2125,66 гривні. Тобто одне таке незаконно зрубане дерево по вартості збитків майже рівняється 6 кубометрам дров. Ось така арифметика, а ще на додачу — зіпсовані нерви, втрачений час, сором перед сусідами (якщо хтось цього боїться). Тож вибирайте чим обігрівати свої оселі, законно придбаними дровами чи одним незаконно зрубаним деревом.

Однією з основних причин самовільних рубокт вважається низький рівень соціального забезпечення населення. З цим важко не погодитись, але,на жаль, це не єдиний чинник, що створює передумови правопорушення. В останні роки, як гриби після дощу, стали з’являтися приватні лісопереробні підприємства, лісопильні, що приймають незаконно добуту деревину за готівку. Не виключенням є випадки, коли ці дії скоюють організовані групи з використанням сучасного лісозаготівельного оснащення, автотранспорту. Враховуючи обсяги деревини, що в змозі  вкрасти ці моторизовані бригади, їх вчинки підпадають під дію статті 246 Кримінального кодексу України і караються позбавленням волі на строк до трьох років, з конфіскацією незаконно добутого.

Проте громадяни вирішують цю проблему по-різному. Частина населення купує дрова законним шляхом, незважаючи на високу вартість.

Варто додати, що в окремих випадках за самовільн рубку передбачена кримінальна відповідальність. Одним із визначальних факторів для притягнення порушника до кримінальної відповідальності є розмір завданої шкоди, коли ця шкода є істотною (це визначається індивідуально в кожному конкретному випадку з урахуванням категорії захисності лісу, інших факторів, які встановлюються в ході проведення слідства).

Відповідно до статті 246 Кримінального кодексу України за незаконну порубку лісу визначені такі покарання:

  • штраф від 850 до 1700 гривень;
  • арешт на термін до шести місяців;
  • обмеження волі на термін до трьох років;
  • позбавлення волі на термін до трьох років з конфіскацією незаконно добутого.

Підсумовуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що вчинення незаконної рубки — дорога справа з неприємними наслідками.